Popatrz w oczy, czyli o bezdomności inaczej

Termin: 20.04.2017
Miejsce: Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala 81
Organizator: Studentki Pracy Socjalnej UJ

Mijamy ich na ulicach, na krakowskim Rynku, na Plantach. Ludzie “z innej bajki” wchodzą do naszej rzeczywistości utartych stereotypów. Robi się trochę niewygodnie. Kupić tę bułkę czy nie? Dać te dwa złote czy nie dać? Może lepiej nie wdawać się w rozmowę...

W rozmowę o bezdomności, jej przyczynach i sposobach pomagania ludziom bez domu w naszym mieście wdać się warto. Podczas ok. 2-godzinnego panelu połączonego z krótką prezentacją i rozmową z osobami pracującymi z bezdomnymi na co dzień, rzucimy wyzwanie stereotypowemu myśleniu o bezdomności i poszukamy faktów.

Popatrz w oczy pytaniom, które masz w sobie. I przyjdź na nasze spotkanie! 

O naszych gościach słów kilka:

Jola Kaczmarczyk - jak mówi o sobie - jest przede wszystkim żoną oraz matką dwóch wspaniałych, już dorosłych córek. Z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio - organizacją zajmującą się kompleksową pomocą osobom wychodzącym z bezdomności - związana od początku jego istnienia, od 2004 roku. Od wielu lat jest członkiem Zarządu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz zastępcą Dyrektora. W Dziele oprócz czynności zarządczych pełni także funkcję Koordynatora dwóch Centrów Pomocy w Krakowie. Ponadto, posługuje jako wolontariusz w Kuchni dla Osób doświadczających bezdomności przy ul. Reformackiej. Podkreśla: “W moim życiu Dzieło jest jednym z piękniejszych darów jakie otrzymałam od Pana Boga”. Zawodowo pracuje również jako doradca podatkowy, a z wykształcenia jest także geologiem. Lubi film, literaturę piękną i teologiczną oraz morze i jazdę na rowerze. Kocha Włochy.

Błażej Strzelczyk to dziennikarz działu Wiara i redaktor wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Autor wywiadów, m. in. współautor książki “Sposób na cholernie szczęśliwe życie” - rozmowy z s. Małgorzatą Chmielewską. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). Autor bloga „#FollowJezus”. Współorganizator krakowskiej “Zupy Na Plantach”.

Zapraszamy 20 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 Ul. Grodzka 52, Instytut Socjologii UJ, Sala 81 (2 piętro).

Joanna Ciągło, Dorota Jachymczyk

Data opublikowania: 23.04.2017
Osoba publikująca: Katarzyna Ornacka